Jakim sposobem wolno zaoszczędzić na budowie domu?

Planowanie budowy własnego przyszłego domu to nie tylko wybranie działki pod budowę czy również godziwego projektu domu – to przede wszystkim policzenie, czy uda nam się zgromadzić środki na opłacenie tak poważnej inwestycji. Jeżeli okaże się, że nazbierane fundusze są zbyt skromne, wolno przecież wspomóc się kredytem hipotecznym, większa część ludzi inaugurujących budowę domu tak naturalnie robi.

Tak w następstwie tego po określeniu swoich ewentualnych finansów wolno przystąpić do poszukiwania odpowiedniej działki, a następnym krokiem będzie ustalenie, które projekty domów wchodzą w grę, czy prawidłowiej będzie nabyć już gotowy projekt (wersja najtańsza), kupić projekt i poprosić architekta o naniesienie pewnych zmian, zgodnie z naszymi wyczekiwaniami, czy też zlecić wykonanie projektu domu pracowni architektonicznej (opcja najdroższa). Co jednakże zrobić, kiedy tak właściwie okaże się, że symulowany koszt budowy stworzonego przez nas domu, wspólnie z zakupem działki oraz projektu jest większy aniżeli dopuszczalne do zgromadzenia środki na budowę domu? W takiej sytuacji nie trzeba od razu poddawać się, lecz poszukać z jednej kwestii możliwości dodatkowego sfinansowania inwestycji, a po wtóre – możliwości wygenerowania oszczędności, a w związku z tym pewne przetasowania wydatków.

Będzie to dopuszczalne na poszczególnych etapach budowy domu, jednak należy przyjąć przy tym żelazną zasadę – żeby nie oszczędzać na wszystkim oraz za wszelką cenę, ale ciąć wydatki racjonalnie, nie oszczędzając na bezpieczeństwie przyszłych mieszkańców domu, ich zdrowiu oraz solidności samej konstrukcji. Budowa domu ma to do siebie, że są miarodajne wymienniki to w żadnym wypadku nie jest powiedziane, że gorsze od tych, jakie wskazane pozostały w projekcie domu.

Na przykład mnóstwo wolno zaoszczędzić, rezygnując z podpiwniczenia domu, bo okazuje się, że nawet częściowe podpiwniczenie domu wytwarza dość ważne środki finansowe bądź wybierając miejsca, gdzie można zakupić miarodajne elementy taniej, jak barierka imprezowa. Kolejne oszczędności to wybór dachu i jego pokrycie – zamiast dachu wielospadowego i pokrycia dachówka ceramiczna można zastosować o wiele tańszy dach dwuspadowy i pokrycie dachowe w postaci blachodachówki bądź też dachówki bitumicznej.

About the Author

You may also like these